Federal logoFederal logo
FEDERAL PORTAL
Klik hier om de site in het Nederlands te hebben Cliquez ici pour avoir le site en Français Klicken Sie hier um die Seite auf Deutsch zu sehen Click here to see the site in English
Elections
June 7, 2009
  electionHomeAlt  
  Elect.
homepage
 
Click on an area:
navigation map
Parliament of the Brussels-Capital Region District of Saint-Josse-ten-Noode District of Brussels District of Brussels District of Brussels District of Saint-Gilles District of Anderlecht District of Molenbeek-Saint-Jean District of Schaerbeek District of Saint-Josse-ten-Noode District of Ixelles District of Ixelles District of Uccle District of Anderlecht
 
  Start page
Chart
Table
Seat distribution
Detailed analysis
 
Overview
Most popular candidates
 
Municipality
Candidate
 
  Counting status
Counting evolution
Statistics
2004 Election results
 
  European Parliament
Flemish Parliament
Walloon Parliament
Brussels-Capital
German language
More info about this website
Electionsinfo FPS Home Affairs
Vote by Proxy
European Parliament  
Flemish Parliament  
Walloon Parliament  
Brussels-
Capital
 
German
language
 
 
You are here : Home > Elections 2009 > Parliament of the Brussels-Capital Region > Preference votes > District of Ixelles
 
Logo Parliament of the Brussels-Capital Region
 Parliament of the Brussels-Capital Region : Preference votes
This page displays the preferential votes of a list.The column IV indicates which titulars are elected. Note that this column is only visible when applicable ...More info
    District of Ixelles
To results Printing
PC-PSL-LCR-PH  
 2009/06/07 21:41:47.
         
  1 NYNS Roland 25            
  2 CAUDRON Céline 59            
  3 BRIKCI Karim 27            
  4 SMEDTS Gilles 8            
  5 FAGARD Vasantha 9            
  6 BOURHIDANE Abdel-Jalil 15            
  7 VAN SINOY Guy 11            
  8 VAN VINCKEROY Greta 7            
  9 MARCUS Polo 11            
  10 CHAUVAUX Paule 10            
  11 LEBRUN Anouk 9            
  12 LETECHEUR Annick 7            
  13 MARTIN Tania 6            
  14 DEHON Christian 8            
  15 ALVAREZ Serge 14            
  16 DE BARELLI Jorge 9            
  17 SWINNE Lilian 9            
  18 VANDERPERRE Anne 10            
  19 DEHAEN Michèle 13            
  20 ENCEV Simon 7            
  21 GOTOVITCH Louise 16            
  22 LEHOUCQ Michaël 8            
  23 CAERS William 13            
  24 VERHAEGE Barbara 7            
  25 DELVAUX Luc 7            
  26 NYNS Pablo 13            
  27 FAYER-STERN Danièle 9            
  28 DEVOS Michel 7            
  29 DE PAUW Andrée 7            
  30 BADJOKO Khadidja 14            
  31 DESCLIN Mathieu 8            
  32 DELONVILLE Serge 6            
  33 DUMORTIER Franck 13            
  34 SOTO MORAL Célia 9            
  35 MARISSAL Marianne 9            
  36 FEUILLAT Edith 6            
  37 DUCHATEAU Dominique 10            
  38 PASSELECQ Stéphane 9            
  39 MATRIGE Eric 8            
  40 FRYNS André 5            
  41 SAMYN Séphian 8            
  42 HOSSEINI Afsaneh 6            
  43 MAREELS Rita 7            
  44 HASAN MOHAMED Amina 8            
  45 LAMBERT Marianne 5            
  46 ENGLEBERT Julien 11            
  47 STREEL Jean-François 6            
  48 DE BARELLI Xavier 6            
  49 ROLAND Jonas 8            
  50 SOUHAIL Yassin 10            
  51 DELALOY Anne 7            
  52 BOULY Martine 5            
  53 FORGET Catherine 11            
  54 GERÔME Cédric 10            
  55 FAJERSZTAJN Daf 9            
  56 DE BARELLI Fabrizzio 5            
  57 MARTIN Jean-Marie 3            
  58 DEHASSE Aline 7            
  59 LECLERCQ Murielle 6            
  60 HEYVAERT Mia 6            
  61 PEETERMANS Marie-Jeanne 3            
  62 KANGO Lawali 12            
  63 ENCEV Sophie 6            
  64 PIERSEAUX Yves 7            
  65 ABBADI Zaffira 8            
  66 BENTALEB Touria 7            
  67 BILIVOGUI Mohamed 8            
  68 PÔLET Claudine 9            
  69 POLART Alice 8            
  70 GIRES Joël 10            
  71 DE BARELLI-SPONAR Tatiana 7            
 
         
  1 BRIKCI Karim 18            
  2 PÔLET Claudine 11            
  3 VAN SINOY Guy 6            
  4 SMEDTS Gilles 5            
  5 MARCUS Polo 5            
  6 CHAUVAUX Paule 11            
  7 FAYER-STERN Danièle 6            
  8 LETECHEUR Annick 7            
  9 DELVAUX Luc 5            
  10 BADJOKO Khadidja 12            
  11 LIEBMANN Daniel 11            
  12 DEVOS Michel 5            
  13 FAGARD Vasantha 4            
  14 BOURHIDANE Abdel-Jalil 10            
  15 DE BARELLI-SPONAR Tatiana 6            
  16 CAUDRON Céline 14            
 

 
 
 
Source: Federal Public Services Home Affairs
Top of this page
dot Be logo decoration